poniedziałek, 8 stycznia 2018

JAK POSTĘPOWAĆ GDY...

GDY ZAGINIE CI PIES...

 Kilka porad co zrobić w takiej sytuacji:

- Pies często wraca w miejsce, w którym widział po raz ostatni swojego właściciela, pozostań chwile w miejscu, do domu wróć trasą która chodzisz z psem na spacer, napotkane osoby spytaj, czy nie widziały Twojego pupila, poproś też o pomoc osoby spacerujące z psami – zostaw im numer swojego telefonu.

- Niezwłocznie powiadom Schronisko dla Zwierząt w Różannie telefonicznie, zostaw opis wyglądu, informacje, gdzie i kiedy zaginął oraz numer kontaktowy. Telefon do Schroniska warto mieć na stałe zapisany w 'kontaktach' nigdy nie wiadomo kiedy będzie przydatny.

- Zadzwoń na Straż Miejską, a nawet Posterunek  Policji gdyż często ludzie widzący błąkającego się psa właśnie tam to zgłaszają. Zadzwoń do NAS.

- W okolicy porozwieszaj ogłoszenia o zaginięciu psa. Na ogłoszeniach umieść:
opis psa, płeć, znaki szczególne, jeśli ma tatuaż lub chip napisz o tym, numer telefonu, jeśli jest taka możliwość to umieść zdjęcie. Dodatkowo ustanowienie nagrody za pomoc może podnieść skuteczność takich ogłoszeń. Ogłoszenia te umieść w okolicy gdzie psiak zaginał, w możliwie wielu lecznicach weterynaryjnych, sklepach zoologicznych , skrzynkach pocztowych, tablicach informacyjnych itp. Jeśli pies jest w trakcie leczenia, warto dopisać tą informacje do zgłoszeń.

- Szukaj psa w okolicy nie tylko w dzień, ale i w nocy, gdy jest mniejszy ruch i Twój głos będzie lepiej słyszany. Psa nawołuj tak jak zwykle, będzie mu łatwiej rozpoznać głos właściciela. Na poszukiwania można tez zabrać 'zaprzyjaźnione' czworonogi. W kieszeni nos silnie pachnące przysmaki, na wypadek gdyby pies był mocno wystraszony i nie od razu chciał podejść.

- Powiadom sąsiadów i znajomych o zaginięciu psa i poproś o niezwłoczny telefon gdyby gdzieś go zobaczyli. Poproś o pomoc w poszukiwaniach, zostaw informacje na portalach społecznościowych.

- Zostaw ogłoszenia w regionalnej TV i TOP, oraz na NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ

- Jeśli masz psa zachipowanego a nie rejestrowałeś go w ogólnopolskich/międzynarodowych bazach danych zrób to jak najszybciej. Dzięki temu osoba która psa znajdzie i odczyta nr chipa u weterynarza, będzie  w stanie namierzyć właściciela psa - nr niezarejestrowany nic nie da...
Poniżej lista najpopularniejszych baz danych:
www.safe-animal.eu
www.idpet.info
www.identyfikacja.pl
www.europetnet.com
www.petbase.pl
www.indexel.com.pl

- Pies, szczególnie gdy się czegoś wystraszy i pobiegnie na oślep może przebiec wiele km, nie ograniczaj więc poszukiwań do najbliższej okolicy.


GDY SPOTKASZ ZAGUBIONEGO PSA...

 Jeżeli jest to pies od dłuższego czasu przebywający na ulicy to podejmij działania aby znaleźć mu dom do tego czasu on sobie poradzi, wielu naszych wolontariuszy pomaga takim psom. Jeżeli natomiast wygląda na potrzebującego pomocy lub takiego, który niedawno komuś uciekł (ma obrożę lub kolczatkę, smycz i jest wyraźnie zagubiony) to kilka porad co zrobić w takiej sytuacji:

- Niezwłocznie powiadom Schronisko dla Zwierząt w Różannie telefonicznie, zostaw opis wyglądu, informacje, gdzie i kiedy znalazłeś oraz numer kontaktowy.  Jeżeli nie możesz go tymczasowo zatrzymać, powiadom pracowników schroniska o tym.

-Jeżeli potrzebuje pomocy weterynaryjnej, udaj się z nim do najbliższej lecznicy i wyjaśnij sytuację a jeżeli jest za późno i lecznice są nieczynne to  schronisko zawiadomi służby weterynaryjne.

- Zadzwoń z informacją o znalezieniu na Straż Miejską, a nawet Posterunek  Policji gdyż często ludzie którzy szukają psa właśnie tam to zgłaszają. Zadzwoń do NAS.

- W okolicy porozwieszaj ogłoszenia o znalezieniu psa. Na ogłoszeniach umieść:
opis psa, płeć, znaki szczególne, jeśli ma tatuaż lub chip napisz o tym, numer telefonu do Ciebie, jeśli jest taka możliwość to umieść zdjęcie. Czytaj ogłoszenia w okolicy gdzie psiaka znalazłeś, w  lecznicach weterynaryjnych, sklepach zoologicznych , tablicach informacyjnych itp. Może właściciel już go szuka.

- Spróbuj zapiąć go na smycz, może podąży drogą do domu i sam Cię zaprowadzi do właściciela.

- Powiadom sąsiadów i znajomych o znalezieniu psa i poproś o niezwłoczny telefon gdyby go rozpoznali. Poproś o pomoc w poszukiwaniach właścicieli, zostaw informacje na portalach społecznościowych.

- Zostaw ogłoszenia w regionalnej TV i TOP, oraz na stronie miasta i na NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ .

- Pies, szczególnie gdy się czegoś wystraszy i pobiegnie na oślep może przebiec wiele km, nie ograniczaj więc poszukiwań do najbliższej okolicy, w której go znalazłeś.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.