poniedziałek, 10 marca 2014

STERYLIZACJA

Sterylizacja to zabieg profilaktyczny ale bardzo ważny dla zdrowia naszej pupilki.  Zapobiega nieplanowanym ciążom, ciążom urojonym, nowotworom, guzom sutka, ropomaciczu i uciążliwościom związanym z cieczką.  Zabieg sterylizacji, jak każdy zabieg, jest obarczony niewielkim ryzykiem. Statystycznie ryzyko komplikacji pooperacyjnych sięga 6-20% ale ryzyko zgonu z powodu zabiegu sterylizacji jest niskie   to koło 0,1%.
Przed wykonaniem zabiegu przeprowadza się wywiad z właścicielem na temat szczepień, ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia, przebytych chorób, ewentualnych wcześniejszych zabiegów, ciąż czy rui. Przed zabiegiem pacjentka jest szczegółowo badana, a w razie wątpliwości zwłaszcza u starszych pacjentek przeprowadza się dodatkowe badania.
Po zabiegu pacjentka ma kontrolowaną temperaturę ciała, a po wybudzeniu wyprowadzana jest na spacer. Dostaje także leki przeciwbólowe i antybiotyk.


 Rana pooperacyjna zostaje zabezpieczona - pacjentka ma dopasowany fartuszek ochronny lub kołnierz .
Decyzją lekarza zwierzę wydawane jest do domu.
Właściciel powinien otrzymać wypis zawierający: opis rodzaju zabiegu, zalecenia dotyczące podawania leków , ochrony rany pooperacyjnej, zalecenia dietetyczne oraz termin kontroli i usunięcia szwów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.