piątek, 14 października 2016

REAGUJESZ - RATUJESZ!

W związku z nadejściem zimy, warto pomyśleć jak pomóc przetrwać ją zwierzętom. Bez naszej pomocy one po prostu nie przeżyją. Głód, zimno, brak schronienia to wielkie cierpienie dla wszystkich bezdomnych zwierząt. Każdy z nas może im pomóc. Jak?
Koty...
1.Dokarmiaj zimą najlepiej suchą karmą, ponieważ nie zamarza. 
 2.Uchyl okienko w piwnicy, zdarza się, że administratorzy i mieszkańcy są temu przeciwni zapominają, że koty są bardzo ważnym elementem ekosystemu miejskiego i bez nich ludzie nie są w stanie poradzić sobie z gryzoniami, które roznoszą wiele groźnych chorób (Może warto z nimi porozmawiać?) 
 3.Zbuduj domek dla kotów, wystarczy kartonowe pudło oklejone styropianem i folią z małym otworem a pomoże schronić się przed zimnem. Domek możesz wyłożyć w środku np.starym niepotrzebnym swetrem. Dla nas to niewiele a dla nich to przetrwanie! 
Psy ...
1. Dokarmiaj zimą najlepiej suchą karmą, ponieważ nie zamarza.
2. Warto również pomyśleć o kartonowym domku wyłożonym np.słomą. Jest to jednak rozwiązanie tylko "tymczasowe". 
3. Zgłaszaj bezdomne, schorowane, zziębnięte zwierzęta odpowiednim instytucjom lub służbom:
- Stowarzyszenie "Pomagajmy Zwierzętom" -tel.501 179 180 oraz 669 681 577. 
- schronisko w Różannej - tel. 44 736 31 99. 
- Urząd Miasta i Gminy w Opocznie - tel.44 736 31 22. 
- Straż Miejska -tel.44 736 31 12. 
- Policja -tel.997 lub 44 754 61 11. 
Służby te wg.Ustawy O Ochronie Zwierząt z dnia. 21 sierpnia 1997 roku są zobligowane do udzielenia pomocy. 
3. Psy swój tzw."azyl" mają w Schronisku w Różannej, ale może się zdarzyć, że w danej chwili nie będzie miejsca, zabezpiecz więc takiego psa przetrzymując go u siebie czy też u znajomych, rodziny np: w pomieszczeniu gospodarczym czy też komórce do czasu zabrania go do schroniska.  
Ptaki ...
Dokarmiaj ptaki zimą, ich zima również nie oszczędza. Brakuje im pożywienia. Jak wszystkie żywe istoty odczuwają głód, ból i cierpienie. Nie zapominaj o tym! Ptaki możemy dokarmiać np: ziarnami zbóż, słonecznika, płatkami owsianymi czy gotowanymi warzywami oraz czystą słoniną. Pamiętaj by nie dokarmiać ptaków spleśniałym chlebem czy słoną wędzonką (często myloną ze słoniną). To nie tylko szkodliwy ale śmiertelny pokarm dla ptaków! Ptaki nie potrafią zaspokoić pragnienia śniegiem, więc pamiętajmy o wodzie dla nich. Uwrażliwiaj dzieci na los zwierząt, rozmawiaj aby od najmłodszych lat wiedziały, że zwierzętom trzeba pomagać i szanować je. Takie dokarmianie np: ptaków przez dzieci uczy je wrażliwości a dzieciaki mają satysfakcję, że robią coś ważnego i pożytecznego. 
Przede wszystkim reaguj, zgłaszaj w ten sposób nie tylko pomożesz przetrwać im zimę, ale uratujesz im życie! ONE GŁOSU NIE MAJĄ! NIE DADZĄ BEZ NAS RADY!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.