wtorek, 4 października 2016

4 PAŹDZIERNIK - ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

"NA ZAWSZE JESTEŚ ODPOWIEDZIALNY ZA TO CO OSWOIŁEŚ"

Światowy Dzień Zwierząt (ang. World Animal Day) – święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.
Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na charakter, poglądy, narodowość, stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel powinien być wysłuchany i przyjęty.
Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października.
Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Obchody celebrują na całym świecie organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non-profit, a także wegetarianie. Są to m.in.:
Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.
Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów i psów szkolonych do walk.
Można tego dnia odwiedzić lokalne schronisko, wspomóc działalność lokalnej organizacji prozwierzęcej, można porozmawiać z najmłodszymi członkami rodziny o szacunku do zwierząt, można poudostępniać posty o zwierzakach szukających domu, nakarmić bezpańskiego psiaka lub kociaka w okolicy. Każdy z nas powinien dołożyć jakąś własną cegiełkę do tego święta.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.