środa, 1 czerwca 2016

EKSPERYMENTALNY BOKS W SCHRONISKU W KALISZU

Niedawno otrzymaliśmy taki oto list:

Zwracam się do Państwa z prośbą o poparcie akcji " Ratujmy boks eksperymentalny w schronisku w Kaliszu" oraz o nagłośnienie tej akcji w dostępny przez Stowarzyszenie sposób.  Akcja jest skierowana do mediów, stowarzyszeń zajmujących się pomocą dla zwierząt, oraz do osób prywatnych.
 
Szczegóły sprawy:
W 2012 roku, z inicjatywy terapeuty psów , pani Anety Sitkiewicz, na obrzeżach kaliskiego schroniska dla zwierząt, powstał tzw "boks eksperymentalny".
Był to spory, ogrodzony i pomysłowo zagospodarowany teren, po którym psy schroniskowe mogły swobodnie biegać, bawić się, koegzystować ze sobą i z opiekującymi się nimi ludźmi.
Na terenie boksu eksperymentalnego znajdowały się drzewka, krzewy, kępy traw, roślinności, baseny dla psów, dające ulgę w upalne dni, materace, fotele, altanka dająca cień i schronienie przed deszczem. Zamiast schroniskowego drewnianego bądź betonowego podłoża w pojedynczym, nudnym i beznadziejnym kojcu wydzielono kawałek ziemi, w której psy mogły kopać, węszyć, eksplorować, gdzie były kamienie, kępy traw, przyniesione z lasu szyszki, pieńki drzew, słoma, w której psy uwielbiały się chować, kopać, bawić się, zabawki - po prostu namiastka natury i wolności.
Wszystko zorganizowane bez wsparcia finansowego Miasta i jednostki prowadzącej schronisko TOZ, wykonane rękoma terapeuty i jednego wolontariusza.
W projekcie uczestniczyli  zaangażowani, troskliwi  ludzie - wolontariusze, którzy z pełnym poświęceniem karmili psy, opiekowali się nimi, głaskali, przebywali z nimi, oswajali je z człowiekiem, pokazując niektórym lękliwym, wycofanym psom, skrzywdzonym przez człowieka, ze ten człowiek potrafi też być dobry i można mu zaufać. 
Nad wszystkim czuwała Aneta Sitkiewicz, która 5 lat poświęciła codziennej obserwacji i pracy ze schroniskowymi, opuszczonymi psami, a swoim zaangażowaniem i pomysłowością stworzyła psom namiastkę wolności i sprawiła, że poczuły się one bezpieczne i spokojne.
 Czułość i opieka człowieka w połączeniu z naturalnymi i godnymi warunkami bytowymi psów , czyniły cuda - zestresowane, wycofane, zalęknione, czasami też agresywne psy, pozbawione nadziei, stawały się spokojne, zrelaksowane, otwarte na inne psy i na człowieka. Gotowe do adopcji, z większą szansą na udaną adopcję, z większą szansą na to,  że z tej adopcji nie wrócą z powrotem na ulicę lub do schroniska z powodów problemów behawioralnych. 
Psy przebywając ze sobą mogły się socjalizować, nawiązywać psie przyjaźnie, mogły w końcu cieszyć się życiem po okresie kilku lat wegetacji w schronisku.
Jednorazowo w boksie eksperymentalnym mogło przebywać ze sobą kilkanaście psów.
Liczby mówią same za siebie - w ciągu 3 lat w boksie eksperymentalnym mieszkało 59 psów, z czego 50 spośród nich zostało adoptowanych, 5 zmarło w schronisku, i tylko 4 nadal czekają na dom.
Niestety boks eksperymentalny został zlikwidowany w styczniu 2016 roku. Przejęcie schroniska przez Miasto Kalisz, zmiana kierownictwa schroniska, zmiana godzin odwiedzin wolontariuszy w schronisku, brak dobrej woli, wszystko to doprowadziło do likwidacji tego unikalnego na skalę kraju, a może i na skalę europejską schronienia dla psów.
Piszę do Państwa z ogromną prośbą o zainteresowanie się tematem, o nagłośnienie problemu.
Być może inne schroniska w Polsce, będą mogły pójść śladem kaliskiego boksu eksperymentalnego  Anety Sitkiewicz i założyć podobne u siebie, polepszając dobrostan zwierząt schroniskowych.
 Poniżej przesyłam Państwu link do filmu o boksie eksperymentalnym, zrealizowany przez Anetę Sitkiewicz.
 
Obejrzeliśmy ten film i przyznajemy, że to fantastyczny pomysł, który powinien być kontynuowany w Kaliszu a zauważony i wykorzystany przez inne schroniska, które mają na to możliwości przestrzenne. Jako pro zwierzęca organizacja w pełni popieramy tę inicjatywę i przekazujemy szczegóły do opinii publicznej. Zapraszamy do udostępniania informacji z tego listu i dzielenia się z nami uwagami w tej sprawie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.