niedziela, 1 czerwca 2014

POMÓŻ PRZEŻYĆ...

Nadchodzi lato, czas szczególnie trudny do przetrwania dla zwierząt. Nasi wolontariusze wiedzą o tym dobrze, dlatego na spacery zabierają wodę w butelkach i plastikowe miseczki, które rozstawiają na szlakach wędrówek porzuconych psów i kotów. Ale ta woda jest potrzebna do życia także dzikim zwierzętom. Naturalne oczka wodne właściwie już pozanikały, pozarastały albo zostały osuszone. W upalne dni te miseczki z wodą ratują więc życie różnym stworzeniom, np: ptakom, wiewiórkom czy jeżom.
Jeże spotykane są u nas na kilku trasach spacerowych właścicieli psów. Ten widoczny na zdjęciu spacerował w środku dnia, prawdopodobnie w poszukiwaniu wody.
W maju rozpoczyna się ich pora rozrodu, która trwa do końca października. W miocie rodzi się maksymalnie pięć młodych. To nie dużo jak na zagrożenia, na które są one narażone. Jeże w Polsce objęte są ochroną ścisłą i wymagają ochrony czynnej (podstawa prawna: Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną. Dz.U. Nr 220, poz. 2237. 2004 r.). Dotyczy to wszystkich ich gatunków. W Białymstoku działa Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży "NASZE JEŻE", które prowadzi różne kampanie informacyjne, udziela pomocy, oraz poleca ośrodki rehabilitacji tych zwierząt.
W pobliżu naszych osiedli, domów żyją też wiewiórki, nietoperze, wiele gatunków ptaków.
Dlatego apelujemy: wystawiajmy wodę w miskach! Na każdym osiedlu znajdzie się miejsce, gdzie ta miska z wodą nie będzie nikomu przeszkadzać. Nie wyrzucajmy ich. Zdążymy je posprzątać po wakacjach. Być może właśnie ta Wasza miska z wodą uratuje życie jakiemuś zwierzakowi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.